Haruldaselt külm ja veniv kevad paneb põllumeeste närvid ja kannatuse tõeliselt proovile. Kuupäev näitab juba aprillikuu lõppu ja võrreldes ka eelmise aastaga on juba praeguseks tõelise kevadhooaja algus umbes kaks nädalat hilisem.
Kõige rohkem muret teevad põldude mullaharimine ja ettevalmistustööd ning ka külvamine. Jätkuvalt on piirkondi, kus külvi pole ikka saanud alustadagi ning põldude ettevalmistus on pigem masinatega mudas võitlemine. Juba on nähtud ka pehmetesse põldudesse uppunud traktorite väljatõmbamist. See rikub päevatöö tempot ja niigi pisut närvilist tuju.
Eelolevaks nädalavahetuseks lubab kõikjal Eestis tugevat sadu, peamiselt laupäevaks. Täna prooviti juba siin-seal pisut külvata, päeva jooksul jõudis ka vihmata piirkondades põllupind pisut taheneda, seega paljudel on mõttes homme (reedel) külvama minna.
Soovitus on seda mitte teha!
Tugev vihm peale külvi kaanetab põllu kinni ja külvikvaliteet kannatab. Seemnete idanemine ja ka taimede tärkamine on raskendatud, seda eriti juhul, kui pärast peaks pikemaajaliselt olema kuiv. Seemned jäävad nö ummuksisse ja taimed kasutavad liiga palju energiat vihma poolt kinni kaanetatud mullapinnast välja tulemiseks. Praegu paar päeva ootamist tõenäoliselt võrdub lõpptulemusena kiiremini tärkavate külviridadega.
Uueks nädalaks lubatakse hetkel ilma paranemist, samuti mullatemperatuur tõuseb sellega koos, seega seemnete idanemine ja taimede areng on lõpptulemusena kiirem.
28. apr. 2017 at 05:37
enam ei ole juttu olnud, mis on saanud esimestes külvidest, mis on nüüd juba varsti 3 nädalat tagasi tehtud? ei usu, et see tärganud on?
28. apr. 2017 at 06:25
Just eile sai kaevatud 10.aprilli paiku külvatud herneseemneid välja. Idu on nüüdseks kasvanud ca 2 cm pikkuseks ja seemned näevad üllatavalt head välja – see tähendab, et kui veidi tekkis vahepeal hirm, et seemned mädanevad niisama ära ja tärkamine kehv, siis praegu võib öelda, et järgmise nädala soojaga võib isegi esimesi idulehtesid neil põldudel näha. 3-4 nädalat herne tärkamiseks on muidugi ilmselgelt liiga pikk aeg.
28. apr. 2017 at 08:13
Mis nendest otradest ja kaertest saanud on mis samal ajal külvati?
29. apr. 2017 at 09:48
Pole veel kusagil Eestis näinud ühtki tärganud külvirida. Kohe, kui täpsemat infot ja pildimaterjali, siis sellest ka juttu tuleb.